Dvo-semestralni program obuke Sigurnost informacija

Objavljeno: 22.07.2024
Prijave moguće ostaviti u periodu: 22.07.2024 - 07.08.2024
Datum održavanja: 01.09.2024 - 15.05.2025
Organizator: Agencija za državnu službu BiH


 

Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u saradnji sa Agencijom za državnu službu Bosne i Hercegovine, Agencijom za državnu službu Federacije Bosne i Hercegovine i Agencijom za državnu upravu Republike Srpske, organizuje dvo-semestralni program obuke Sigurnost informacija u sklopu projekta “Jačanje kapaciteta cyber sigurnosti u BiH / Strengthening Cybersecurity Capacities in BiH”, koji finansira Savezna Republika Njemačka, a implementira UNDP.

Obuka će se održati u periodu od  1.9.2024. do 15.5.2025. godine. Dio obuke će se održavati uživo u prostorijama Centra za interdisciplinarne studije (CIS) na Kampusu UNSA, Zmaja od Bosne bb, Sarajevo, a dio će biti održavan online putem CIS platforme za online učenje. Nastava je intenzivna, 10 časova sedmično. Planirano je da prvo i posljednje predavanje/vježbe budu u učionici (Centar za interdisciplinarne studije, Kampus UNSA), a ostala online. Detalji će biti dogovarani sa predavačima na svakom od kurseva.

Uslov za učestvovanje na obuci je završen bar jedan ciklus univerzitetskog obrazovanje iz oblasti informatike ili druge oblasti univerzitetskog obrazovanja uz bar pet godina iskustva rada u IKT oblasti.

Ciljna grupa: državni službenici koji rade na IKT poslovima.

Preliminarni odabir prijavljenih polaznika/ca koji ispunjavaju uslove za učestvovanje u obuci će izvršiti Agencija na osnovu člana 24. Odluke o načinu provođenja obuke državnih službenika u institucijama Bosne i Hercegovine i detaljnog opisa potrebe radnog mjesta i relevantnost teme na osnovu radnih zadataka.

Konačan izbor će izvršiti UNDP, odnosno komisija koju UNDP imenuje. Ovaj izbor će uključivati i provjeru znanja iz IKT oblasti za sve kandidate. Izabrani polaznici su dužni prije početka realizacije obuke dostaviti Agenciji saglasnost rukovodioca institucije za pohađanje programa obuke.

Cilj obuke je obrazovati visoko kvalifikovane kadrove iz oblasti sigurnosti informacija. Ti kadrovi trebaju postati tehnički i organizacioni voditelji u oblasti sigurnosti informacija. Ovi kadrovi će biti u stanju projektovati zaštite prilagođene potrebama i mogućnostima organizacije, a usklađene sa međunarodnim standardima i najboljim praksama. Oni će moći preuzeti složene specijalističke poslove iz oblasti sigurnosti informacija. Da bi se ovo ostvarilo, steći će šire interdisciplinarno obrazovanje koje pored tehničkog uključuje i društvene, ekonomske i pravne aspekte sigurnosti informacija.

Ishodi učenja - Po uspješno završenom Programu polaznik će steći sljedeća znanja, vještine i kompetencije:

Znanja:

  • Definiše neophodne tehnike i prakse usklađene sa standardima i procedurama sigurnosti informacija;
  • Radi tehničku validaciju sigurnosnih alata;
  • Predlaže rješenja za sigurnu integraciju kritičnih poslovnih procesa;
  • Analizira rizike i prijetnje po sigurnost informacija.

Vještine:

  • Sprovodi neophodne tehnike i prakse sigurnosti informacija;
  • Stavlja u upotrebu, konfiguriše i koristi odgovarajuće alate;
  • Provodi politiku sigurnosti informacija organizacije odgovarajućom upotrebom IKT resursa;
  • Identificira i otklanja sigurnosne propuste.

Kompetencije:

  • Doprinosi sigurnosnim praksama, osviještenosti i usklađenosti davanjem savjeta, podrške, informacija i obuke;
  • Nadzire dešavanja u oblasti sigurnosti da osigura efikasnost i efektivnost procesa i kontrola informacione sigurnosti.

Program se realizira kroz 11 kurseva, od toga deset kurseva sa po 30 školskih sati i jedan sa 15 školskih sati nastave. Nastava se odvija na bosanskom/hrvatskom/srpskom jeziku. Termini realizacije kurseva će se naknadno uspostaviti zajedno sa polaznicima obuke, u toku radnog vremena i/ili van radnog vremena. Program će trajati devet mjeseci, a kursevi će se odvijati modularno, svaki u trajanju od tri sedmice. Svaki od kurseva sadrži jednu oblast.

Predavači na svim kursevima su univerzitetski profesori sa univerziteta u Sarajevu, Banjoj Luci, Tuzli i Mostaru.

Kursevi:

  1. Izazovi u međunarodnoj i regionalnoj sigurnosti
  2. Osnove sigurnosti informacija
  3. Kriptografija
  4. Sigurnost umrežavanja
  5. Sigurnost softvera
  6. Sigurnost baza podataka
  7. Sigurnost web aplikacija
  8. Ljudski faktor
  9. Standardi i metodologije sigurnosti informacija
  10. Obrada incidenata
  11. Digitalna forenzika

Uredno pohađanje nastave svakog od kurseva preduslov je za pristup provjerama znanja. Svaki od kurseva će uključivati provjeru znanja kao uslov uspješnog polaganja kursa.

Polaznici koji uspješno polože sve kurseve dobiće certifikat o uspješnom završetku programa sa dodatkom u kom su navedni struktura i ishodi učenja. Ovaj program je dio necikličnog obrazovanja Univerziteta u Sarajevu i na osnovu njega se ne dodjeljuju diplome i akademske titule.

Broj kredita : 13

Troškove realizacije programa kao i smještaja i prevoza polaznika Obuke pokriva UNDP BiH.


Dokumenti

Dokument Opis


8/40



Naslov