Osnove sigurnosti u Cyber prostoru (webinar)

Objavljeno: 09.04.2025
Prijave moguće ostaviti u periodu: 09.04.2025 - 21.04.2025
Datum održavanja: 22.04.2025 - 25.04.2025
Organizator: Agencija za državnu službu BiH


Webinar će se realizovati putem Adobe Connect platforme. Prijave će biti otvorene do 21.4.2025. godine. Nakon isteka roka za prijavu svi polaznici će emailom dobiti korisničke informacije i uputstva za pristup webinaru.

Webinar će se održati 22, 24. i 25aprila 2025. godine u terminu 09:00-10:30 sati.

PREDAVAČ:  IVAN MARKIĆ


SADRŽAJ


I UVOD

Upoznavanje sa pojmom zlonamjerne aktivnosti na internetu. Upoznavanje sa osnovnim pojmovima i nazivima zlonamjernih aktivnosti. Motivi za izvođenje zlonamjernih aktivnosti.

II OPASNOSTI I PRIJETNJE U TEORIJI I PRAKSI

Opis različitih zlonamjernih aktivnosti na internetu o kojima svakodnevno možemo ćuti iz medija. Primjeri zlonamjernih aktivnosti iz prakse pojedninaca i organizacija u Bosni i Hercegovini. Implikacije uspješnih cyber napada na život i rad pojedinca i poslovne organizacije.

III ZAŠTITA - BESPLATNI ALATI I SERVISI

Korištenje besplatnih alata za provjeru URL adresa, IP adresa, datoteka  kroz prikaz praktičnih primjera prilikom prijema poruke elektronske poruke koja sadrži link na neku adresu ili dokument u prilogu. Kroz ovo poglavlje biti će opisane osnovne rutine i postavke kojima svatko može učiniti svoj Windows računar mnogo sigurnijim i otpornijim  na napade korištenjem već ugrađenih Windows alata i korištenjem drugih besplatnih alata. Obzirom na ogromnu važnost mobilnih uređaja na isti način će biti obrađena zaštita istih kroz korištenje ugrađenih postavni i besplatnih alata. Ovo poglavlje će obraditi i zaštitu podataka na prenosnim medijima (USB memorije) kao i zaštitu od špijunaže kroz IOT uređaje.

IV ZAŠTITA U ORGANIZACIJI – NAPREDNA RJEŠENJA IT SIGURNOSTI

Ponašanje u uređenom IT okruženju koje posjeduje napredna rješenje IT sigurnosti. Opis rada naprednih IT rješenja sigurnosti zbog boljeg razumijevanja i suradnje između osoblja koje obavlja temeljnu djelatnost organizacije i IT osoblja koje ima zadatak da osigura najbolji odnos između rizika i funkcionalnosti u IT okruženju. Isto tako kroz ovo poglavlje će biti opisan princip slojevite zaštite sa posebnim naglaskom na značaj edukacije korisnika, regulative i procedura za korištenje IT resursa.

V DISKUSIJA – STANJE U TEORIJI I PRAKSI

Diskusija o konkretnim primjerima, problemima i dilemama koje imaju polaznici ove obuke. Savjeti i pojašnjavanje situacija iz prakse.

CILJ

Upoznati se sa vrstama zlonamjernih aktinosti na internetu i njihovim posljedicama.
Naučiti koristiti ugrađene i besplatne alate za zaštitu računara i mobilnog uređaja kao i podataka na prenosnim USB memorijama. Naučiti kako funkcionira uređeni IT sustav organizacije/institucije sa svojim zaštitinim mehanizmima u vidu tehnoloških rješenja i procedura. Unaprijediti razumijevanje i suradnju sa IT osobljem organizacije.

OČEKIVANI ISHODI

Nakon uspješne obuke polaznici će naučiti:

  • osnovne pojmove o zlonamjernih aktivnosti na internetu;
  • šta motivira i pokreće zlonamjerene aktivnosti;
  • da ne postoji nikto na internetu tko napadačima nije zanimljiv,
  • kakve mogu biti posljedice napada;¸
  • kako provjeriti sadržaj elektronske pošte (linkovi i prilozi);
  • zaštiti svoj računar korištenjem ugrađenih i besplatnih alata;
  • zaštiti svoj mobitel korištenjem ugrađenih i besplatnih alata ;
  • zaštiti svoje podatke na prenosnom USB mediju;
  • razumiju kako radi IT sustav u organizaciji/intituciji;
  • razumiju mjere zaštite IT sustava organizacije/institucije;
  • bolje surađuju sa IT osobljem organizacije/institucije;

CILJNA GRUPA

Svi državni službenici.

BROJ KREDITA: 3          
            




0/70



Naslov