Etika u javnoj upravi (za rukovodeće državne službenike/ce)
Objavljeno: 14.04.2025
Prijave moguće ostaviti u periodu: 14.04.2025 - 24.04.2025
Datum održavanja: 25.04.2025
Organizator: Agencija za državnu službu BiH
Lokacija: "Sale u prizemlju Zgrade prijateljstva između Grčke i Bosne i Hercegovine" - Trg Bosne i Hercegovine 3, CENTAR SARAJEVO
Uputstvom o obuci za rukovodeće državne službenike u institucijama Bosne i Hercegovine propisan je način provođenja obuke za menadžere (rukovodeći državni službenici i šefovi unutrašnjih organizacionih jedinica). U članu 7. propisano je da su menadžeri obavezni pohađati ove obuke. Rukovodioci u institucijama i državni službenici koji sprovode proces ocjenjivanja menadžera mogu im umanjiti ocjenu rada ako nisu pohađali obavezan program obuke za rukovodeće državne službenike.
Akcionim planom za reformu javne uprave (mjera 2.6.1.) propisuje se da rukovodeći državni službenici trebaju proći obuku o temeljnim rukovodnim znanjima i vještinama u organizaciji Agencije za državnu službu BiH.
Ovo je potpuno novi program sa novim temama te je potrebno da ga prođu i oni koji su završili raniji ciklus menadžerskih obuka - modula.
SADRŽAJ OBUKE:
- Uloga zaposlenih u državnoj službi i Kodeks
- Odnos etike, integriteta i sistema vrijednosti
- Vrijednosti i principi državne službe
- Značaj Kodeksa državnih službenika u institucijama BiH
- Etička kultura
- Principi dobrog upravljanja
- Javni i privatni interes
- Tri tipa sukoba interesa, primjeri
- Prepoznavanje i rješavanje sukoba interesa
- Strategija rješavanja sukoba interesa
- Prepoznavanje rizičnih situacija u praksi
- Propisi o primanju poklona i diskusija praktičnih primjera primanja poklona
- Praktični primjeri etičkih dilema sa kojima se susreću državni službenici
- Primjena Kodeksa u procesu donošenja odluka
- Modeli odlučivanja
- Kolbergova teorija moralnog razvoja
- Definicije i obuhvatanje pojma odgovornosti
- Pojmovi ličnog, profesionalnog i društvenog integriteta
- Kvadrant odgovornosti; preuzimanje i prebacivanje odgovornosti
- Tehnike racionalizacije i negiranje odgovornosti
- Praktične vježbe
- Zaključna razmatranja
CILJEVI OBUKE:
- Podizanje svijesti rukovodećih državnih službenika o etičkim izazovima u javnom sektoru i značaju lične etike i profesionalnog integriteta u ostvarenju principa dobrog upravljanja.
- Razumijevanje koncepata i definicija vrijednosti i etičkih principa na kojima se zasniva očuvanje i vraćanje povjerenja građana u institucije.
- Poboljšanje etičkih kompetencija i olakšavanje procesa razvoja vještina značajnih za etičko rezonovanje, donošenje i izvršenje etičkih odluka.
- „Etička socijalizacija“: formiranje i osnaživanje antikorupcijskih stavova; povećanje etičke osjetljivosti za prepoznavanje moralnih očekivanja građana i etičkih dimenzija problemskih situacija u praksi.
OČEKIVANI ISHODI:
- Podignut nivo razumijevanja etičkih principa i definicija, razumijevanja sistema vrijednosti, sukoba interesa, korupcije, te metoda i alata za prepoznavanja problema i istrajavanja u izgradnji profesionalnog integriteta.
- Napuštanje nekih uvriježenih stajališta, pogrešnih običaja u državnoj službi, te potaknuta savjest u preuzimanju odgovornosti.
- Prepoznat analitički pristup stvarnim slučajevima i primjerima iz prakse neetičkog ponašanja.
METODOLOGIJA: U okviru radionice će biti primijenjeni: prezentacija, vježbe na primjerima iz prakse, upitnici, brzi testovi, radni materijali za primjenu u praksi
CILJNA GRUPA: rukovodeći državni službenici/ce, uključujući šefove/šefice unutrašnjih organizacionih jedinica
BROJ KREDITA: 3
Raspored
Tema | Od | Do | Predavac |
---|---|---|---|
Etika u javnoj upravi (za rukovodeće državne službenike/ce) | 25.04.2025 10:00 | 25.04.2025 15:30 | Nedžma Džananović Miraščija |
Predavač

Dr. Sci. Nedžma Džananović Miraščija vanredna je profesorica na Odsjeku politologija Fakulta političkih nauka UNSA. Magistrirala je u prvoj generaciji “Europskih studija” u organizaciji London School of Economics and Political Science, Univerziteta u Bologni i Univerziteta u Sarajevu. Doktorsku disertaciju pod naslovom “Mogućnosti i ograničenja postnacionalne vanjske politike: Vanjska politika EU” odbranila je na Fakultetu političkih nauka UNSA. Bivša je diplomatkinja, a pored Ministarstva vanjskih poslova BiH, radila je i u Predsjedništvu BiH (Kabinet bošnjačkog člana Predsjedništva), te kao savjetnica predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH za vanjsku politiku. Diplomatske specijalizacije završila je na Institutu Clingendael (Den Haag, Nizozemska), Europskom institutu za javnu administraciju – EIPA (Maastricht, Nizozemska), te u US Department of State (Washington DC, SAD). Specijalizaciju iz oblasti međunarodnog javnog prava završila je na Univerzitetu u Leidenu (Nizozemska), a iz međunarodne ekonomije na Erasmus Univerzitetu u Rotterdamu (Nizozemska).
Na studijskim programima Odsjeka politologija predaje predmete na prvom i drugom ciklusu studija, na bosanskom i engleskom jeziku:
BA studij – Diplomatija, Politički sistem EU; Multilateralna diplomatija i međunarodne organizacije;
MA studij– Diplomatija u XXI vijeku, Vanjska politika EU, BiH u međunarodnim odnosima.
Autorica je dvije knjige (Status pojedinca u postnacionalnim integracijama: Građanstvo EU i Uvod u vanjsku politiku EU), i većeg broja naučnih i stručnih tekstova, uglavnom iz oblasti vanjskopolitičke analize i eurounijskih integracija, ali i konvencionalnijih politoloških oblasti poput populizma.
